April 7/4-30/4 2026 Carmita Hägneryd

Carmita Hägneryd är en mångsidig konstnär och berättare som låter fantasin ta form i både färg och ord. I sitt konstnärskap förenar hon lekfulla, känslosamma och uttrycksfulla motiv — från akvareller som fångar det stillsamma i naturen till kraftfulla akrylmålningar som berör på djupet.

Här möter vi verk där färgnyanser och former skapar både lekfullhet och allvar. I I skogen.. fångas naturens mystik i akvarell, där betraktarens blick dras in i en drömsk värld full av nyfikenhet och lugn. Den stora målningen Minnen vid havet står som ett djupt och känsloladdat verk — ett stort akryl- och kolstycke som förmedlar både sorg och skönhet i livets mest sköra stunder. Carmita arbetar intuitivt, med ett starkt fokus på människans inre landskap, känslor och relationer till världen omkring oss. Hennes konst har en förmåga att både öppna upp och spegla våra egna upplevelser — från minnen och lek till livets stora frågor.

Utöver sitt måleri är Carmita även författare. I 2025 gav hon ut barnboken Greta Rödbeta och mormor går på skattjakt, där fantasi och mod står i centrum i en varm och spännande berättelse om vänskap, äventyr och upptäckarglädje.